Badania rowerzystów o miejscach, które preferują rowerzyści

Badanie  rowerzystów“Rowerzyści w Polsce” to wynik kilkumiesięcznej pracy naszych wolontariuszy. Głównym założeniem było zdiagnozowanie preferencji, potrzeb oraz problemów, z jakimi spotykają się rowerzyści w Polsce.

W ciągu naszej siedmioletniej działalności sami wielokrotnie spotykaliśmy się z różnorodnymi problemami dotyczącymi cyklistów w naszym kraju. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na badanie rowerzystów.
Poniższa część raportu dotyczy świadomości rowerzystów odnośnie miejsc przyjaznych rowerzystów.

Cechy miejsca przyjaznego rowerzyście

Najwięcej respondentów wskazuje na potrzebę istnienia stojaka umożliwiającego przypięcie ramy (80% badanych). Jako drugą najczęstszą potrzebę wskazują możliwość monitoringu/ ochrony rowerów (66% badanych), natomiast trzecia najczęściej wymieniana potrzeba według respondentów to wiata rowerowa (39% badanych).

Jednakże respondenci wskazują najczęściej na cechy związane z zapewnieniem dla roweru bezpieczeństwa, zarówno przed ryzykiem jego kradzieży (odpowiednie stojaki, ochrona/monitoring) oraz bezpieczeństwem przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiata).

 

Analiza wyników badania mówi wiele odnośnie zapotrzebowań cyklistów w naszym kraju. Polska przechodzi właśnie okres przejściowy, w którym rower bardzo dynamicznie staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu. Jednocześnie nawyki innych uczestników ruchu drogowego czy też infrastruktura w dalszym ciągu nie jest dostosowana.  Tak gwałtownego wzrost liczby rowerzystów na drogach wymaga jej rozbudowy.

Czy potrzebna jest zmiana ?

Pokazują to wyniki naszego badania, a szczególnie wywiady w których rowerzyści skarżą się na złe zachowania kierowców. Również wyniki ankiety pokazują, że jednym z największych problemów rowerzystów są właśnie niebezpieczne zachowania ze strony kierowców.

Aczkolwiek warto tu zwrócić uwagę, że prawie 65% respondentów posiada prawo jazdy.

Rower nie tylko na wycieczkę

Raport pokazuje też, że rower nie jest już tylko narzędziem rekreacji, a coraz częściej służy jako codzienny środek transportu. Aż 47% naszych ankietowanych używa roweru jako środka przemieszczania się po mieście. Wielu z nich dojeżdża rowerem do pracy, sklepu czy na uczelnie.

Pokazuje to potrzebę rozwoju infrastruktury rowerowej. Zarówno jeżeli chodzi o budowę dróg dla rowerów jak i tworzenie udogodnień dla rowerzystów przez przedsiębiorców – właścicieli lokali usługowych.

pełny raport znajdziecie tutaj.